turbosprezarka - Za co odpowiada turbosprężarka w silniku wózka widłowego?

Za co odpowiada turbosprężarka w silniku wózka widłowego?

Wózki widłowe to maszyny służące do transportu ciężkich ładunków w obrębie magazynów czy hal produkcyjnych. Wiele z nich zasilanych jest silnikami spalinowymi wspomaganymi turbosprężarką. Jest to bardzo ważny element układu zasilania i warto dbać o dobrą kondycję sprężarki w wózku widłowym.

Działanie turbosprężarki

Turbosprężarka zbudowana jest z dwóch głównych elementów: turbiny i sprężarki. Jej działanie polega na doładowywaniu silnika z wykorzystaniem generowanych spalin. Spaliny powodują obroty turbiny, która – połączona ze sprężarką – pozwala na produkcję sprężonego powietrza zasilającego następnie silnik. Dzięki działaniu turbosprężarki silnik jest w stanie pobrać więcej paliwa, a to przekłada się na większą wydajność i moc generowaną przez układ zasilania.

Turbosprężarka w wózkach widłowych

W przypadku wózków widłowych z napędem spalinowym sprawność turbosprężarki jest szczególnie istotna. W pojazdach tych układ zasilania wpływa bezpośrednio na udźwig. Im większy moment obrotowy, tym większa wydajność silnika i zarazem całej maszyny. Jako że podnoszenie ładunku następuje zazwyczaj gdy wózek stoi w miejscu, spada wartość momentu obrotowego skorelowana z prędkością silnika. Jednak dzięki turbosprężarce możliwe jest utrzymanie wysokiego momentu obrotowego nawet podczas wolnej pracy silnika. Turbina, działając w pełnym zakresie obrotów, zasila silnik wózka, choć jego prędkość jazdy jest niska. Sprawna turbosprężarka jest zatem niezbędna do wydajnego działania wózka widłowego.

Regeneracja turbosprężarki

Ponieważ eksploatacja turbosprężarki w przypadku wózków widłowych jest dosyć duża, należy liczyć się z częstą wymianą tego elementu. Kupno nowej turbosprężarki jest kosztowne, istnieje jednak alternatywa w postaci naprawy zużytej części i przywrócenie jej do dawnej sprawności.

Regeneracja turbosprężarki to proces tani w porównaniu z kupnem nowej części. Obejmuje on diagnostykę poszczególnych komponentów i ocenę ich stanu. W przypadku gdy zużycie jest zbyt duże, należy zakupić nowy komponent i wymienić część nienadającą się do dalszej eksploatacji. Elementy, które można poddać naprawie, są oczyszczane myjką ultradźwiękową, dzięki czemu usuwana jest korozja i drobne zanieczyszczenia. Następnie turbosprężarka jest składana i wyważana, po czym następuje test przy pełnym zakresie pracy umożliwiający detekcję i usunięcie drgań czy oporów.

Turbosprężarka w wózku widłowym jest bardzo ważnym elementem, ponieważ pozwala zwiększyć wydajność silnika i wpłynąć korzystne na udźwig maszyny. Ważne jest monitorowanie jej sprawności i poddawanie naprawom, gdy tylko spadnie jej wydajność. Całkowite uszkodzenie turbosprężarki wiąże się z zakupem nowej części, co oznacza dużo wyższe koszty niż te ponoszone przy regeneracji turbosprężarki.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj