Sprawne działanie wózka widłowego jest niezbędne, aby mógł on wykonywać stawiane przed nim wymagania. Jednym z kluczowych komponentów dla prawidłowego funkcjonowania tego sprzętu jest olej. Dzięki odpowiedniemu smarowaniu wielu podzespołów, można uniknąć kosztownej i czasochłonnej naprawy silników spalinowych w wózku.
Rola oleju w wózkach widłowych
Wózki widłowe są pojazdami wykorzystywanymi do efektywnego przewożenia oraz przemieszczania towarów cechujących się dużą masą na stosunkowo niewielkie odległości. Z powodzeniem używane są one w fabrykach, magazynach, placach budowy i innych miejscach, w których dokonuje się składowania lub przenoszenia różnych ładunków. Wózki widłowe pozwalają wykonać te zadania szybko i bezpiecznie. Każdy serwis wózków widłowych z pewnością potwierdzi, że olej ma ogromne znaczenie dla działania podzespołów urządzenia. Olej pozwala na odpowiednie smarowanie, co zapobiega zatarciu ruchomych części silnika. Absolutną podstawą użytkowania tych sprzętów będzie zatem regularne sprawdzanie stanu oleju i regularne jego wymiany dokonywane w razie potrzeby.
Wymiana oleju w wózku widłowym – jak przebiega?
Proces wymiany oleju w wózku widłowym powinien przebiegać wedle ściśle określonych zaleceń określonych przez producenta. Informacja o tym, w jaki sposób powinno się ją realizować, umieszczona jest zazwyczaj w karcie technicznej pojazdu. Pewną uniwersalną zasadą jest natomiast to, że olej w wózku widłowym powinien być wymieniany co około 500 przepracowanych motogodzin. Dzięki utrzymaniu tego interwału możliwe jest zachowanie najwyższego poziomu wydajności oraz sprawności urządzenia. Oczywiście czasami może zdarzyć się też tak, że wózek widłowy jest stosowany nieco rzadziej. W takich przypadkach wymianę oleju powinno się realizować przynajmniej raz w roku.