Jeśli chodzi o obsługę szerokiej gamy materiałów w łańcuchu dostaw lub magazynie, nie można ograniczyć się do standardowych wózków paletowych. Aby zaspokoić potrzeby klientów lub urozmaicić swoją ofertę, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, by sprawnie przemieszczać i magazynować różnego rodzaju towary. Może to wymagać użycia różnych typów wózków widłowych lub przynajmniej specjalistycznych dodatków, rozszerzających możliwości użytkowe wózków widłowych.
Osprzęt do wózków widłowych – zastosowanie
Prawdopodobnie najczęściej stosowanym osprzętem są karetki umożliwiające przesuwanie się wideł. Dzięki temu widły poruszają się obok siebie poziomo, aby usprawnić pracę operatora i lepiej współpracować z paletami. Umożliwia to operatorowi dokonywanie drobnych zmian w układzie palet, bez konieczności przemieszczania całego wózka.
Pozycjonery wideł
Pozycjonery wideł, podobnie jak przesuwy boczne, pozwalają widłom poruszać się poziomo, ale w inny sposób. Pozwalają przesuwać zęby bliżej siebie lub dalej, umożliwiając operatorowi dostosowanie się do różnych rodzajów palet lub obsługę niestandardowych materiałów.
Rotatory wideł
Jak sama nazwa wskazuje, rotatory wideł pozwalają na obrót wideł w obu kierunkach, względem płaszczyzny. Pozwalają one na zrzucanie lub zmianę położenia palet krzywych, bez potrzeby posiadania specjalistycznego wózka podnośnikowego lub dodatkowego personelu.
Zaciski do wózków widłowych
Istnieje kilka rodzajów zaczepów do wózków widłowych, ale wszystkie spełniają to samo podstawowe zadanie: chwytanie i przenoszenie dużych ładunków o niestandardowych rozmiarach. Najczęściej spotykane zaciski do wózków widłowych to:
- chwytaki wyposażone w obrotowe widły,
- chwytaki do beczek,
- chwytaki do rur,
- chwytaki do opon,
- chwytaki z zębami.
Wysięgniki
Wysięgniki to osprzęt idealny do przemieszczania ładunków, pozostających w zawieszeniu lub takich, które wymagają podniesienia i przetransportowania. Wysięgniki do wózka widłowego sprawiają, że przekształca się on w żuraw, dzięki czemu układanie beli, pni drzew czy innych, podobnych temu elementów, staje się wygodne. Wysięgniki są często spotykane na budowach lub w tartakach.
Przedłużki do wideł
Przedłużki do wideł to osprzęt, który pozwala wózkowi widłowemu podnosić jednocześnie dwie palety za pomocą przedłużonych zębów wideł. Operatorzy muszą zdawać sobie jednak sprawę z tego, że takie przedłużki nie zwiększają ładowności wózka widłowego.
Platformy robocze
Przystosowane są do podnoszenia ludzi na określone wysokości. Dzięki nim pracownicy mogą w bezpieczny sposób być unoszeni na konkretne wysokości, co umożliwia wykonanie zadań takich jak renowacje, naprawy przewodów na słupach elektrycznych, ścinanie gałęzi, etc. Pamiętaj, że UDT wymaga od operatora wózka widłowego specjalistycznych uprawnień w zakresie podnoszenia ludzi w koszach i na platformach.
Co warto wiedzieć o osprzęcie do wózków widłowych?
- UDT wymaga przeszkolenia wszystkich operatorów w zakresie eksploatacji nowego osprzętu do wózków widłowych, nawet jeśli wcześniej zostali przeszkoleni na tym samym wózku widłowym (bez osprzętu).
- Osprzęt do wózków widłowych wlicza się w jego ładowność (nie zwiększa jej!).
- Podczas korzystania z nowego osprzętu do wózka widłowego, rozkład ciężaru prawdopodobnie będzie inny niż standardowe zastosowanie wózka bez tego osprzętu. Jest to jeden z powodów, dla których dodatkowe szkolenie jest koniecznością.
- Nigdy nie używaj osprzętu do wózka widłowego, jeśli nie jesteś pewien tego, w jaki sposób może to wpłynąć na ogólną eksploatację pojazdu.
Dodatkowy osprzęt umożliwia efektywniejszą pracę, ułatwiając wykonywanie standardowych czynności i rozszerzając możliwości eksploatacyjne wózków widłowych. Oznacza to mnóstwo korzyści – nie tylko ekonomicznych, ale również oszczędza czas i zapewnia większe bezpieczeństwo pracy.