Najczęstsze problemy z pompą wtryskową w wózku widłowym
Jednym z kluczowych mechanizmów w pracy silnika wózka widłowego jest pompa wtryskowa. Odpowiada za dostarczanie paliwa we właściwej ilości i w optymalnym czasie. Dzięki temu silnik może pracować wydajnie i bez przerwy. Czasami dochodzi do awarii pompy wtryskowej, ale nie zawsze wiadomo, co jest jej główną przyczyną. W jaki sposób można zauważyć pierwsze oznaki problemów z sekcją tłoczącą paliwo?
Symptomy awarii pompy wtryskowej
Obserwując pracę wózka widłowego, warto przyjrzeć się kondycji zaworów i pompy zębatej. Obecność rdzy lub zużycie tych układów może zwiastować problemy w obrębie pompy wtryskowej. Jeśli widoczne są wyraźne wycieki, to prawdopodobnie nadszedł moment, by przeprowadzić niezbędną naprawę pompy wtryskowej. Problemy z mechanizmem wtryskowym występują także podczas uruchamiania wózka. Silniki wózków z zepsutymi pompami zazwyczaj często gasną, pomimo że pedał gazu jest przyciśnięty, a silnik pracuje na wysokich obrotach.
Główne przyczyny awarii pompy w wózkach widłowych
Przyczyny awarii mogą być różne. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pompa wtryskowa. Najczęściej występują przypadki, takie jak:
- zatarcie pompy
- nieszczelność,
- opiłkowanie pompy wtryskowej.
O ile zaawansowane zatarcie się pompy wskazuje na rychłe zużycie się tej części, to pozostałe przypadki dają dużą szansę regeneracji. Naprawa pompy wtryskowej będzie polegała na sprawdzeniu stanu pompy na stole probierczym. Po wykryciu usterki następuje wymiana uszkodzonych elementów eksploatacyjnych. Jeśli defekt nie zostanie wykryty i usunięty, to w bardzo szybkim czasie pompa może ulec zatarciu. Na szczęście można w prosty sposób uniknąć tej sytuacji.
Czy warto regenerować pompę wtryskową?
Działanie pompy wtryskowej wpływa na funkcjonowanie całego układu pędnego oraz silnika pojazdu. Warto zauważyć, że naprawa pompy wtryskowej jest dużo tańsza niż koszt remontu silnika lub części, które mogą być uszkodzone poprzez wadliwe działanie pompy.
Kondycja pompy wtryskowej wpływa na działanie całego silnika, a więc i całego wózka widłowego. Ważne, żeby naprawę pompy wtryskowej zlecić certyfikowanemu serwisowi, który specjalizuje się w naprawach UTB.