Wózki elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Rozwój nowych technologii akumulatorów i silników elektrycznych odpowiadających potrzebom biznesowym spowodowały, że elektryczne widlaki stały się atrakcyjną alternatywą dla wielu firm.
Sposób działania elektrycznych wózków widłowych
Wózki elektryczne posiadają jedynie pedał przyspieszenia i hamulca. W odróżnieniu od wózków na gaz, brak im sprzęgła i pedału przyśpieszania, co usprawnia ich obsługę. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w automatyczne hamowanie. Brak sprzęgła ułatwia zadania operatora i pozwala na płynniejsze przyspieszanie i hamowanie. Łatwiejsze sterowanie wózkiem elektrycznym pozwala kierowcy bardziej skupić się na wykonywanej pracy oraz zwiększa bezpieczeństwo operatora i innych pracowników.
Zalety elektrycznych wózków widłowych
- Brak emisji z rury wydechowej – wózki elektryczne są bezpieczne dla pracowników i środowiska, gdyż nie produkują szkodliwych spali. Idealnie sprawdzą się więc w branży spożywczej czy innych gałęziach, gdzie konieczne jest zachowanie czystości powietrza w zakładzie czy magazynie.
- Minimalna konserwacja – brak skrzyni biegów czy sprzęgła powoduje, że mniej części jest podatnych na zużycie i będzie musiała zostać naprawiona lub wymieniona. Konserwacji wymaga jedynie akumulator, silniki napędowe i elementy ruchowe. Mniej części do serwisowania oznacza dłuższą bezawaryjną pracę urządzenia oraz potencjalnie mniej okresów postojowych w firmie.
- Lepsza manewrowość – elektryczne wózki widłowe odznaczają się większą zwrotnością. Są bardziej podatne na sterowanie przez operatora, w rezultacie czego przyczyniają się do zmniejszenia uszkodzeń przenoszonych towarów. Ta zwiększona precyzja pomaga bardziej zoptymalizować pracę w magazynie i zwiększyć wydajność.
- Zwiększona widoczność – wózki elektryczne mają zwiększoną widoczność do tyłu, w odróżnieniu od wózków LPG, ze uwagi na brak zbiornika LP. Akumulator natomiast umieszczony jest pod siedzeniem operatora i pełni funkcję przeciwwagi. Lepsza widoczność kierowcy przekłada się na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.
- Mniejsze koszty – naprawa silników elektrycznych wózków widłowych w porównaniu do podnośników napędzanych gazem jest mniej kosztowna. Mniejsza ilość komponentów potrzebnych do funkcjonowania wózka ogranicza koszty serwisowania.
- Brak zbiornika paliwa eliminuje ryzyko pożaru.
Przeanalizowanie zalet elektrycznych wózków widłowych może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze wózka widłowego dla firmy. Wózki elektryczne są coraz popularniejsze przede wszystkim ze względów ekologicznych.