W wózkach widłowych niektóre elementy są szczególnie narażone na zużywanie i uszkodzenia. Należą do nich, chociażby widły, które wykonują codziennie bardzo ciężką pracę. Nie ma się zatem absolutnie co dziwić, że taka eksploatacja powoduje również ich szybkie zużywanie. Efektem tego czasami mogą pojawić się na nich, chociażby pęknięcia. Czy jednak zawsze trzeba wówczas wymieniać je na nowe, czy też można je zaspawać?
Spawanie wideł czy wymiana?
Widły wózków widłowych narażone są na wystąpienie różnorodnych uszkodzeń, wynikających z charakteru ich pracy. Wśród najpopularniejszych usterek należy wymienić tutaj wszelkie otarcia, odkształcenia, pęknięcia, a czasami nawet złamania. Wystąpić mogą one w zasadzie w każdym momencie, gdyż każdego dnia widły służą do przemieszczania ton towarów.
Gdy chodzi o kwalifikację wymiany wideł na nowe, to są one stosunkowo proste i obejmują kilka elementów. W praktyce oznacza to, że należy zbadać kąt rozwarcia wideł, zachowanie przez nie jednolitego poziomu czy też stopnia wytarcia dolnych powierzchni. Istotne jest także zbadanie aktualnej grubości wideł oraz występujących ewentualnych pęknięć. Dla osób, które poszukują oszczędności w tym zakresie, ciekawym rozwiązaniem może być natomiast przeprowadzenie regeneracji.
Spawanie wideł
No dobrze, a co ze spawaniem? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście istnieje możliwość spawania wideł i w praktyce robi się to dosyć często. Nie każde widły można poddać takiej naprawie. NIE MOŻNA spawać wideł:
– których grubość zmniejszyła się o 10%,
– które się złamały, chyba, że zostały wyprodukowane jako spawane, a nie w postaci litego materiału
Warto wiedzieć, że oprócz samych wideł, takiej naprawie można poddać też pewne ich elementy, które uległy zniszczeniu, taki jak tuleje, prowadnice, mocowania siłowników czy haki FEM.
Każdorazowo najlepiej zdać się na fachowca, który poleci wykonanie spawania lub też zakwalifikuje widły do wymiany na nowe, co zaleca zresztą każdy producent wideł do wózków widłowych. Warto także zaznaczyć, że nie każdy specjalista będzie mógł wykonać tego rodzaju pracę. Zrealizować może je spawacz UDT, czyli fachowiec posiadający uprawnienia przyznane przez Urząd Dozoru Technicznego.