dlugosc widel do wozka widlowego

Długość wideł do wózka widłowego – jak wybrać dobry model?

Widły są najważniejszym elementem sprawnego wózka widłowego – bez nich używanie urządzenia byłoby niemożliwe. Poszczególne rodzaje wideł znacznie się od siebie różnią. Wybór wideł do wózka jest uzależniony od specyfiki prowadzonych prac oraz od modelu. Sprawdź, jak długie powinny być sprawne i bezpieczne widły.

Widły do wózka widłowego – na co zwrócić uwagę?

Widły do wózków widłowych zawierają specjalne oznakowanie składające się z ciągu cyfr. Nie jest to przypadkowy kod – pozwala on na sprawdzenie grubości, długości, maksymalnego udźwigu, środka ciężkości, daty produkcji, kraju pochodzenia lub numeru seryjnego elementu. Nie wszystkie informacje da się wyczytać z konkretnego kodu – wiele zależy od tego, jaki typ oznakowania przyjął producent. Jeśli widły nie mają wybitego kodu, prawdopodobnie nie posiadają Świadectwa Zgodności i nie spełniają wymogów jakościowych. Należy unikać części, które nie zostały dopuszczone do obrotu, ponieważ korzystanie z nich podwyższa ryzyko niebezpiecznych wypadków.

Najważniejsze parametry wideł

Czy wiesz, że widły są elementem wymiennym? Dzięki temu łatwo jest przystosować wózek widłowy do wykonywania różnych prac. Parametry tej części są uzależnione od zakresu zadań, do jakich można je wykorzystywać. Widły przypominają kształtem literę „L”. Ich ramiona montuje się do płyty czołowej wózka tak, by druga część znajdowała się w pozycji równoległej do podłoża. Takie ustawienie umożliwia wsuwanie wideł pod ładunki, ich podnoszenie lub przenoszenie na wyznaczone miejsce. Poszczególne rodzaje wideł różnią się od siebie m.in.:

  • długością,
  • szerokością,
  • maksymalnym udźwigiem,
  • grubością,
  • sposobem mocowania,
  • środkiem ciężkości.

Udźwig wideł musi być dopasowany do udźwigu wózka, a ich długość powinna odpowiadać wymiarom podnoszonych palet. Najpopularniejszy model wideł mierzy 1200 mm – ta długość umożliwia pracę ze standardowymi paletami, chociaż spotykane są też części mierzące od 800 do 3000 mm. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie klasy wideł – tak, by możliwe było bezpieczne przymocowanie ich do konkretnego wózka.

Rodzaje wideł do wózka widłowego

Widły do wózka widłowego dzieli się ze względu na sposób mocowania. Ten podział uwzględnia modele standardowe, przykręcane i zaczepy typu PIN. Podczas wymagających prac warto wykorzystywać specjalistyczne widły, które są przeznaczone do podnoszenia i przenoszenia konkretnych ładunków:

  • widły powlekane – zapobiegające rysowaniu się ładunku,
  • widły antypoślizgowe – zapewniające lepsza przyczepność,
  • widły składane – umożliwiające poruszanie się wózków po drogach publicznych,
  • widły antystatyczne – do pracy z materiałami łatwopalnymi,
  • widły teleskopowe – przeznaczone do jednostronnego rozładunku oraz załadunku pojazdów lub do obsługi regałów.

Jeśli powierzchnia robocza wideł jest zbyt mała, należy zastosować przedłużki – warto używać ich do pracy z ponadgabarytowymi ładunkami, jednak trzeba pamiętać, aby długość wideł mierzyła co najmniej 60% rozmiaru przedłużek.

Dobieranie wideł odpowiedniej długości

Długość wideł należy dopasować do rodzaju przenoszonych materiałów, a także obszaru stanowiącego przestrzeń roboczą wózka. W przypadku wąskiej hali konieczne będzie wykorzystanie krótszych wideł, które minimalizują ryzyko zakleszczenia się pojazdu i znacznie ułatwiają manewrowanie urządzeniem. Jeśli operator pracuje na dużej hali, warto zdecydować się na dłuższe widły, które umożliwiają jednoczesne przewożenie kilku palet towaru. Najczęstszym wyborem są widły dopasowane do standardowych europalet, mierzące 1200 mm – warto pamiętać, że podczas okazyjnych prac istnieje możliwość zwiększenia powierzchni udźwigu poprzez zastosowanie przedłużek, które mogą stworzyć długość roboczą wynoszącą 2 metry.

Czym są przedłużki do wózka widłowego i kiedy ich używać?

Głównym zadaniem przedłużek jest poprawa zasięgu wózka. Jeśli zamontowane fabrycznie widły okazują się zbyt krótkie, można skorzystać z tego rozwiązania, które umożliwia bezpieczne przewożenie dużych i nieporęcznych ładunków. Istnieją dwa rodzaje przedłużek – pełne, które są ciężkie i wytrzymałe oraz puste, czyli model lżejszy, ale też mniej odporny na uszkodzenia. Bardzo długie widły idealnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy w procesie magazynowania zachodzi potrzeba obsługiwania większych ładunków, niż te standardowe. Jeśli w codziennej pracy potrzebny jest duży zasięg wózka, to warto zainwestować w długie widły, ponieważ przedłużki można wykorzystywać jedynie tymczasowo – mocno eksploatowane szybko się zużyją.

Podczas wyboru wideł do wózka widłowego należy zwrócić szczególną uwagę na ich długość – zbyt krótkie będą mało wydajne, a za długie znacznie utrudnią wykonywanie manewrów. Jeśli prace magazynowe skupiają się na przenoszeniu zwykłych europalet, to warto wybrać widły standardowej długości. W dużych magazynach można wykorzystywać większe modele, a na niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzą się krótsze widły. W razie potrzeby można wykorzystać przedłużki, które ułatwią przenoszenie ponadwymiarowych ładunków.

Zostaw kontakt!

Udostępnij artykuł

Skopiuj link do pamięci

Kopiuj