Ręczne wózki paletowe podlegają intensywnej eksploatacji w warunkach magazynowych i nie tylko. Przekłada się to na ich potencjalne uszkodzenia, które dotykają przede wszystkim wideł. Ponadto tego rodzaju sprzęt wymaga cyklicznych przeglądów i wykonywania prac serwisowych, dzięki czemu zwiększają się jego żywotność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Jakie prace serwisowe najczęściej wykonuje się w przypadku wózków paletowych?
Usterki związane z widłami
Konstrukcja ręcznego wózka paletowego jest stosunkowo prosta, dlatego istnieje w nim niewiele elementów ulegających uszkodzeniom. Naprawa paleciaka dotyczy najczęściej jego wideł. Przykładem prac serwisowych jest regeneracja wideł. Choć powstają z bardzo solidnego i wytrzymałego materiału, to jednak w procesie eksploatacji mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym, korozji, co prowadzi do obniżenia ich trwałości i skraca potencjalny czas eksploatacji. Cykliczne sprawdzanie stanu wideł w paleciaku sprawi, że specjalista w porę wyłapie symptomy ewentualnych uszkodzeń i wdroży prace regeneracyjne. Jeżeli nie nadają się już do naprawy, to rekomenduje się ich wymianę. Realizujemy zlecenia dotyczące produkcji wideł do wózków widłowych i paletowych.
Spowolnienie opuszczania i unoszenia się wideł
Kolejny klasyczny przykład usterki to spowolnienie unoszenia się i opuszczania wideł w paleciaku. Najczęściej „winowajcą” jest tutaj siłownik. Obniżenie wydajności sprzętu może być spowodowane m.in. przez: zbyt gęsty olej w mechanizmie, zanieczyszczenie zaworu przeciążenia czy też uszkodzenia fizyczne siłownika. Usterka ta może również sprawić, że widły w ogóle nie będą się unosiły. Tego rodzaju usterka może być również spowodowana zniszczonymi lub starymi uszczelnieniami (uszczelkami).
Inne popularne prace serwisowe
Prace serwisowe przy ręcznych wózkach paletowych mogą dotyczyć również innych podzespołów. Do popularnych usterek należą jeszcze m.in.:
- problemy z zaworem opuszczania;
- uszkodzone cięgna;
- korozja podwozia i elementów ramy;
- uszkodzone rolki lub koła;
- naruszenie ogólnej konstrukcji wózka;
- zużyte uszczelki;
- wyciek oleju;
- i inne.
Ręczne wózki paletowe wymagają przeprowadzania cyklicznych przeglądów. Wykonanie prac serwisowych pomaga w zwiększeniu żywotności sprzętu i pozwala uniknąć kosztownych przestojów.