Kiedy należy wymienić widły w wózku widłowym?
Ze względu na dużą eksploatację widły do wózków widłowych zużywają się najszybciej. W czasie przeglądów to właśnie one poddawane są skrupulatnej ocenie kontrolerów. Chcąc dopełnić wszystkich wymogów, a także zadbać o efektywność i bezpieczeństwo pracy, warto wiedzieć, kiedy należy je wymieniać.
Regularność
Dynamika eksploatacji wózków widłowych z założenia jest duża. Każdego dnia są one używane do przemieszczania ton towarów. Żeby można było wykonywać pracę, widły po prostu muszą być sprawne. Przestój urządzenia powoduje niemałe straty i opóźnienia, a tym samym jest problemem dla całego przedsiębiorstwa. Naturalnie producenci wideł wskazują zalecany termin ich wymiany, nie mniej powinno się go traktować jako okres orientacyjny, a ich stan trzeba kontrolować na bieżąco.
Widły do wózków widłowych są narażone na szereg uszkodzeń wynikających wprost z charakteru pracy. Należą do nich otarcia, odkształcenia, pęknięcia, a nawet złamania. Sprawdzając parametry wideł do wózka, można określić, czy należy je wymienić.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na:
- kąt rozwarcia wideł,
- zachowanie jednolitego poziomu obu stron wideł,
- wytarcia dolnych powierzchni,
- ewentualne pęknięcia,
- grubość wideł (nie powinna być mniejsza od nowych o więcej niż 10 proc. wartości początkowej).
Szukając oszczędności, bynajmniej nie można przedłużać okresu wymiany wideł do wózków widłowych, ale też nie powinno się stawiać na niesprawdzone rozwiązania. Pokusa zaoszczędzenia kilkuset złotych może w przyszłości przynieść wręcz odwrotne skutki. Jeśli chcesz zaoszczędzić, a stan wideł na to pozwala, zdecyduj się na regenerację – regeneracja wideł do wózków widłowych będzie tańsza niż zakup nowych.